Dziewczyna z cmentarza w Sopocie

Ewa Maria Slaska

Cmentarz Bractwa Chewra Kadischa Zoppot

Nie ma jej w sieci, a nie mam czasu dzwonić i chodzić po archiwach. Nawet w swojej sprawie nie mam czasu, a co dopiero w nie swojej. Tym niemniej postanowiłam napisać tu o dziewczynie z żydowskiego cmentarza w Sopocie, bo może ktoś coś o niej wie. Albo będzie miał czas, żeby poszukać po archiwach.

Cmentarz jest mały i niemal pusty, ale piękny, cichy, spokojny, a chyba nawet pogodny, czego z reguły o mrocznych, zarośniętych bluszczem kirkutach nie da się powiedzieć. Są piękne i wzruszające, ale ten jest po prostu pogodny.

cmentarz-dziewczyna-zagadka (13)Został… został… Brakuje mi słowa, nie wiem, co się robi z cemntarzem, skoro nie został odnowiony, odbudowany ani odrestaurowany. Aż się tu prosi słowo „rewitalizowany”, ale przecież nie można rewitalizować cmentarza.  Coś z nim jednak zrobiono za pieniądze fundacji Nissenbauma i teraz jest ponoć jednym z najlepiej utrzymanych cmentarzy żydowskich w Polsce.

cmentarz-dziewczyna-zagadka (11) cmentarz-dziewczyna-zagadka (12)Nie zachowały się niemal żadne groby.  Jest jednak nadzwyczaj czysto. Nie ma śmieci, porzuconych puszek po konserwach, butelek po piwie, papierków po gumie do żucia, które są przecież wszędzie. A tu nie. Tu jest cicho i czysto.

cmentarz-dziewczyna-zagadka (03) cmentarz-dziewczyna-zagadka (02)Zaledwie tu i ówdzie widać jakiś nagrobek.

cmentarz-dziewczyna-zagadka (10)

cmentarz-dziewczyna-zagadka (04)cmentarz-dziewczyna-zagadka (05)Z reguły leży na nim kamień, czasem kilka kamieni. Tylko koło jednego grobu widać cały szereg kamyków. Zwracam na to uwagę.

cmentarz-dziewczyna-zagadka (09) cmentarz-dziewczyna-zagadka (08)Dlatego podchodzę bliżej i czytam. Chcę się dowiedzieć, kto tu wciąż jeszcze przychodzi i równiutko układa małe białe kamyki. Czyściutkie, świeżo położone. Oczywiście nie dowiaduję się, kto kładzie kamczyki, ale już wiem – dlaczego?

Charlotte Belousow
Tochter von
Fania und Nuscha
aus Warschau
18 jahre
am 31. Juli 1923
Charlotte Bielousow
córka
Fanii i Nuschy
z Warszawy
18 lat
31 lipca 1923

Miała 18 lat, przyjechała z Warszawy, umarła. Była chora? Utonęła w morzu? Zabiła się z miłości?

Nie wiem. Oczywiście nie wiem. Ale wyobrażam ją sobie. W czarnej sukni za kolana, z obniżonym stanem. Biały kołnierzyk i czarny kapelusik z wywiniętym białym rondkiem. W kawiarni. Albo inaczej, dziewczyna na motorze, krótkie kręcone włosy, zadziorny uśmiech.

KTO WIE, KIM BYŁA CHARLOTTE BIELOUSOW?

cmentarz-dziewczyna-zagadka (07)Wychodzimy.

cmentarz-dziewczyna-zagadka (01)

Reklamy

Informacje o ewamaria2013

Polska pisarka w Berlinie
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ewa Maria Slaska i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Dziewczyna z cmentarza w Sopocie

 1. are442000 pisze:

  …też chodząc po cmentarzach zastanawiam się kim byli ludzie, których zdjęcia na niektórych grobach widzę….staram się wniknąć w ICH świat i wyobrazić ICH życie, które upłynęło… to bardzo ładny tekst Ewo, refleksja, która wprowadza nas w inny świat, świat Osoby, która była, i daje o sobie znać… poprzez to właśnie chwilowe zastanowienie się, pomyślenie, wniknięcie, wyobrażenie sobie jakiejś zupełnie innej rzeczywistości… Myślimy o Niej. Ciekawe, czy Ona wie o tym. Chciałbym wiedzieć!

 2. Viator pisze:

  Być może zazgrzyta to prozą w konfrontacji z poezją wpisu i fotografii (piękne!), ale wierzę, że tajemnicę panny Charlotte da się łatwo rozwikłać. Co prawda jedynie Najwyższy, Pan Izraela jest Schaddai – Wszechmocny, ale w tym wypadku Pani Przybyszewska-Drozd z działu genealogii ŻIH-u też będzie omnipotentna. Po naszych ostatnich doświadczeniach z jej dokonaniami jestem o tym przekonany!

 3. ewamaria2013 pisze:

  Tak jest, Wędrowcze, rzeczywiście znalazło się rozwiązanie, tam gdzie zasugerowałeś, że się znajdzie 🙂 zrobię na „za tydzień” następny wpis o „dziewczynie z cmentarza” i jej rodzinie. Dziękuję uprzejmie za taką świetną poradę…

  • Viator pisze:

   Cieszę się i czekam z niecierpliwością. Kto wie, może się „nakręcę” o odpowiem tekstem o innej niezwykłej macewie na grobie innej młodej dziewczyny? Kto wie…

 4. epegeiro pisze:

  Dzisiaj tj. 18 czerwca 2016 r. odwiedziłem ten cmentarz.Szukając informacji o tej osobie trafiłem na ten wpis.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s